Славетна плеяда Сумщини

Віртуальний календар бібліотеки коледжу СНАУ


30
Oc
Андрій Розумовський
30.10.2014 20:55

2 листопада народився Андрій Кирилович Розумовський, граф, пізніше князь, дипломат, дійсний таємний радник 1-го класу Російської імперії українського походження, син останнього гетьмана України Кирила Розумовського, приятель і меценат Бетховена.

Третій із 6 синів гетьмана Кирила Розумовського Андрій народився у Глухові 2 листопада (22 жовтня за старим стилем) 1752 року. Будучи учнем відомого історика Шльоцера, дістав блискучу освіту. Для своїх дітей гетьман відкрив спеціальну «академію», прототип закритого ліцею, найнявши для цього на Василівському острові в Петербурзі великий новий будинок-палац. До кінця1764 року «академію» було закрито, бо завершувати освіту діти повинні були обов'язково в одному з найкращих європейських університетів. Кирило Григорович вибрав для цього Страсбурзький університет, у якому колись навчався сам.

1769 року Андрій почав службу на флоті (до цієї кар'єри його готували з дитинства), одержав звання лейтенанта, брав участь у Чесменському бою, після цього командував фрегатом «Катерина», а в 1773-му перейшов на придворну службу. Його вплив на цесаревича Павла Петровича(майбутнього Павла I, друга дитинства Андрія) чимало турбував Катерину II. Вона вирішила у 1776 р. віддалити Розумовського від двору і вислати з Петербурга. Через 3 роки Катерина II призначила його послом у Неаполь.

Більшу частину свого життя він провів у Відні. Князь брав активну участь у музичних зборах і вечорах, що були практикою життя Австрійської столиці. Спадщина, отримана після смерті батька, дозволила Андрію Кириловичу організувати в 1808-му році найкращий квартет того часу. Водночас князь був меценатом композитора Людвіга ван Бетховена, який присвятив йому свої П’яту і Шосту симфонії, а також три струнних квартети. Під час Наполеонівських воєн дипломатичними зусиллями Розумовського Австрійський уряд приєднався до коаліції проти Наполеона й розпочав військові дії проти Франції. 

Під впливом другої дружини, графині Тюргейм, за кілька років до смерті прийняв католицтво. Розумовський був меценатом мистецтва, дружив з Людвігом ван Бетховеном, який присвятив йому свої 5-ту та 6-ту симфонії, а також три струнних квартети, з Ф. — Й. Гайдном, В. — А. Моцартом, допомагав їм фінансово, доки не розорився внаслідок пожежі у віденському палаці.

Дійсний таємний радник 1-го класу (1819).

Comments

Make your free website at Beep.com
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!